top of page

İKT 336- Finansal Piyasalar ve Kurumlar

İKT 336 dersinde hocaanın derste ödev olarak verdiği Study Sheetler üzerinden soruları çözüyor; gerekirse geçmiş yıl sınavlarının üzerinden geçiyoruz.  

 

 

Ders Tanıtımı:

Temel finans kavramları, finansal piyasa yapı ve işlevleri. Faiz oranları: risk ve vade yapısı, getiri eğrileri. Finansal varlık talebi; tahvil piyasasında arz, talep ve faizler. Etkin piyasa hipotezi. Merkez bankası operasyonları, piyasa likiditesi. Piyasalar: para, tahvil, hisse senedi, mortgage, döviz. Türkiye finansal piyasaları ve küresel kriz vurgulu ekonomik uygulamalar.

İKT437- Finansal Kurumlar

İKT 437 dersinde hocaanın derste ödev olarak verdiği Study Sheetler üzerinden soruları çözüyor; gerekirse geçmiş yıl sınavlarının üzerinden geçiyoruz.

 

Ders Tanıtımı:

 

Finansal kurumların temelleri, işlem maliyetleri, bakışımsız bilgi sorunu, finansal gelişmişlik ve büyüme, finansal krizler. Banka ve finansal kurumlar yönetimi, banka bilançosu ve performansı, bankacılık düzenlemeleri, bankacılık krizleri. Yatırım fonları, “hedge” fonlar, sigorta şirketleri ve emeklilik fonları, yatırım bankaları, finansal aracılar, risk sermayesi şirketleri, diğer finans şirketleri. Finansal kurumlarda risk yönetimi, finansal türevler ile riskten korunma. Türkiye finansal kurumları ve kriz deneyimi özel vurgusu

TOBB ETÜ Özel Dersler

Please reload

bottom of page